Valtio restauroi

Sivun sisällysluettelo
Betonista rakennettu ruokasali.. Kuvaaja: Markus Manninen
Betonirakentamista Vekaranjärven varuskunnassa. Kuva: Markus Manninen.

Valtio restauroi

Asiantuntijaseminaarissa Valtio restauroi esitellään restauroinnin vallitsevia käytäntöjä ja toimintatapoja valtion kohteissa. Aihepiiriä käsitellään moninaisten kohteiden ja teemojen kautta.

Valtio restauroi on jo vakiinnuttanut paikkansa restaurointialan vuosittaisena valtakunnallisena tapahtumana. Se kokoaa yhteen monipuolisen joukon rakennusperinnön hoidon ja korjaamisen asiantuntijoita ja yhteistyötahoja. Seminaarissa kuullaan esityksiä ajankohtaisista aiheista, keskustellaan ja tavataan alan ihmisiä.

Tilaisuuden järjestävät yhteistyössä Museovirasto, Metsähallitus, Senaatti-kiinteistöt, Suomenlinnan hoitokunta ja ulkoministeriö.

Lue lisää valtion kiinteistöhaltijoista Museoviraston Valtiolle rakennettu -sivustolta


Kuudes vuotuinen Valtio restauroi -seminaari järjestetään keskiviikkona 8.11.2023 Suomenlinnassa. .

Tilaisuus koostuu esitelmistä ja keskustelusta. Seminaari lähetetään myös suorana verkossa, ja tallenteet ovat katsottavissa myöhemmin.

Seuraa seminaaria verkossa